Skip to content
  • O projektu
  • Aktualno
  • Događanja
  • Download
  • Mediji
Site Search
RAZVOJ ŽivjetiZdravo
#ŽivjetiZdravo
UŠkoli
#ŽivjetiZdravo
UVrtiću
  • Tjelesno zdravlje
  • Mentalno zdravlje
  • Spolno zdravlje
  • Hodanjem do zdravlja
  • Jamstveni žig
  • Tvrtka prijatelj zdravlja
  • Volonteri u parku

Mentalno zdravlje

  • O mentalnom zdravlju
  • Događanja
  • Novosti
  • Download

Mentalno zdravlje

Prvi znakovi smetnji i problema mentalnoga zdravlja najčešće se javljaju već u doba djetinjstva i adolescencije, a ako isti ne dobiju potrebnu pažnju i tretman mogu imati značajan utjecaj na daljnji život. Istraživanja pokazuju da je zdravstvena pismenost odraslih u području mentalnog zdravlja (mentalnozdravstvena pismenost) značajna odrednica u zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih jer pospješuje sposobnost ranog prepoznavanja, pravovremeno i primjereno djelovanje, destigmatizaciju i povećava spremnost na pružanje prve pomoći i podrške.

Mentalnozdravstvena pismenost je skup znanja i vjerovanja o mentalnom zdravlju i mentalnim poremećajima koja pomažu prepoznavanju problema mentalnoga zdravlja i mentalnih poremećaja, prevenciji razvoja poremećaja i njihovom tretmanu. Uključuje znanja i vještine pružanja psihološke prve pomoći osobama koje proživljavaju krizu, razvijaju psihičke probleme ili doživljavaju pogoršavanje postojećih problema.

Odgojno-obrazovni djelatnici su važne odrasle osobe u okruženju svakog djeteta i mlade osobe i stoga važni dionici u očuvanju i zaštiti mentalnoga zdravlja djece i mladih. Hrvatski zavod za javno zdravstvo prepoznao je važnost promicanja mentalnog zdravlja te u aktivnosti nacionalnog projekta Živjeti zdravo, elementu Zdravstveno obrazovanje, podelement Mentalno zdravlje, uvrstio aktivnosti usmjerene na unaprjeđenje zdravstvene pismenosti odgojno obrazovnih djelatnika osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj u području mentalnog zdravlja djece i mladih.

Prva faza projekta uključuje provedbu istraživanja zdravstvene pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika iz osnovnih i srednjih škola u području mentalnoga zdravlja djece i mladih te jačanje kapaciteta stručnjaka iz mreže zavoda za javno zdravstvo u području psihoedukacije i promicanja mentalnoga zdravlja odnosno zdravstvenom opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika osnovnih i srednjih škola u području mentalnoga zdravlja djece i mladih. Jačanje kapaciteta je planirano izradom standardiziranog edukativnog programa i materijala (Priručnik za učitelje i nastavnike s popratnim prilozima i Priručnik za provedbu programa odnosno edukatore s popratnim digitalnim materijalima) u području mentalnozdravstvenog opismenjavanja te njihovim educiranjem i licenciranjem. U razvoju programa polazi se od rezultata istraživanja i primjera dobre prakse u svijetu.

U drugoj fazi projekta stručnjaci iz županijskih zavoda za javno zdravstvo u partnerstvu s HZJZ-om i drugim suradnim institucijama stečeno znanje i vještine koristit će u daljnjem educiranju odgojno-obrazovnih djelatnika u svojim županijama te educiranjem pružati odgojno-obrazovnim djelatnicima stručne alate, znanja i kompetencije kako bi uspješnije prepoznavali probleme mentalnoga zdravlja kod svojih učenika te bili spremniji pružiti prvu pomoć i podršku (psihološku prvu pomoć), važnu životnu vještinu pažljivog, brižnog i suosjećajnog pristupa u razgovoru s učenikom koji pati, npr. koji se nosi s depresivnim smetnjama, anksioznošću odnosno intenzivnim strahom ili brigama, koji razmišlja o samoubojstvu ili se samoozljeđuje, koji je proživio gubitak i tuguje ili uslijed depresivno-anksioznih smetnji konzumira alkohol.

Živjeti zdravo

Rockefellerova 7, 10000 Zagreb
Tel.: +385 (0) 1 4863 354
Faks: +385 (0) 1 4863 366
E-pošta: zivjeti.zdravo@hzjz.hr

O projektu
Aktualno
Pravne napomene
Kontakt
Facebook
Instagram
Youtube
Europski strukturni i investicijski fondovi

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. www.strukturnifondovi.hr
Izradu internetske stranice sufinancirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj internetske stranice isključiva je odgovornost Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Korisnik: Hrvatski zavod za javo zdravstvo / Ukupan iznos projekta: 30.373.299,36 HRK / Iznos EU potpore: 85%.